Dzięki prowadzonej od wielu lat współpracy z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu w Hamburgu, Szkołą Fizyki Uniwersytetu w Melbourne oraz Wydziałem Fizyki Uniwersytetu w Illinois-Chicago, udało się zespołowi z ZAKŁADU FIZYKI POWIERZCHNI i NANOTECHNOLOGII opublikować w Nature Communications przełomowe wyniki badań dotyczące nadprzewodnictwa topologicznego w antyferromagnetycznych wyspach Mn na powierzchni niobu.
Nadprzewodnictwo topologiczne to niezwykle interesujące zagadnienie badawcze, w odróżnieniu od innych rodzajów nadprzewodnictwa, posiada ogromny potencjał zastosowania w obliczeniach kwantowych. Ten rodzaj nadprzewodnictwa jest zdolny do przechowywania tzw. stanów nieabelowych, czyli takich, które nie są ani fermionowe, ani bozonowe. To właśnie nieabelowe stany potencjalnie stanowią fundament odpornej na błędy informatyki kwantowej!
W wyniku badań eksperymentalnych w niskich temperaturach (1.8 K) za pomocą STM zaobserwowano topologiczne nadprzewodnictwo w punktach węzłowych, w antyferromagnetycznych wyspach Mn na Nb(110). Otrzymane wyniki eksperymentalne potwierdzono obliczeniami komputerowymi.
Więcej na temat badań przeczytasz tutaj.
Artykuł został opublikowany w otwartym dostępie.
Odwiedź również profil na FB.